Sivilce neden oluşur, nasıl geçer?

Sivilce neden oluşur
Paylaş
 

Sivilce neden oluşur

Sivilcelerin her ne kadar ergen kişilerin yüzünde olduğu söylense bile, yaşı ileri olan kişilerde de sivilce problemi olabiliyor. Sivilce sadece yüzde çıkan bir problem değil aynı zamanda vücudun belli başlı yerlerinde de ister istemez çıkabiliyor. Sivilcelerin çıkmasında en önemli etkenleri ince eleyip sık dokuyacağız. Eğer sizlerde Sivilce neden oluşur ? ve sivilce nasıl geçer ? sorularının cevabını merak ediyorsanız yazacağımız makaleyi dikkatle okumanızı öneriyorum.

Sivilceler de en büyük nedenlerden biri yağlı yiyeceklerdir. Bunu zaten çoğunuz eminim biliyorsunuzdur. İtalya da yapılan bir araştırma ile sivilce oranı eşit insanların karşılaştırmasını yapmış. Bu aşamada bir kişi yağlı yiyecek tüketmeye devam ederken diğer kişi sadece salata ve yağsız yiyeceklerle beslenmeye başlamış. Sivilcelerden kurtulmasa bile yağsız yiyecek tüketen kişinin sivilceleri %75 oranda azalma göstermiş. Yağ ne yazık ki günlük yaşantımızda tüketmemiz gereken bir yiyecek. Üstte verilen örnek ile kendinizi karşılaştırmayın sakın! her insanın cilt yapısı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Önemli olan genede yağı en aza indirmektir. Bunun için alınacak önlemleri şöyle sıralayabiliriz.

Kadınların saçları uzun olduğu için saçların yüzle temas oranı bir hayli yüksektir. Saçlarda ki yağ oranı yüksek kadınların bu anlamda dikkatli olması gerekiyor. Saç şeklinizi belli bir şekle sokup korumaya çalışın. Saçınızın yağlanmasını beklemeyin gerekirse duş altına girmeden saçınızı bir lavabo yardımıyla yıkayın. Bu aşamada dikkat edilecek noktalardan biriside havlu kullanımıdır. Gene aynı üniversitede yapılan araştırmaya göre havlu içinde barındığı mikroplar yüzünden ve sürekli farklı ciltler tarafından temas halinde olduğundan yüzünüzü daha kötü hale getirebilir.

Kozmetik malzeme kullanımından olabildiğinde uzak durun!

Kozmetikler sivilce oluşumunda büyük etkendir, eğer birini yazacak olursak kesinlikle sivilce kapatıcı niyetine kullandığınız fondötenleri yazabiliriz. Mikroplara ve bakterilere karşı bir çok kozmetik üretilmekte. Mümkün olabildiğince bunları kullanın. Özel günler dışında makyaj kullanımını tavsiye etmiyoruz.

Sivilceler Nasıl Giderilir ?

Sivilcelere karşı bir çok cilt maskesi yüzünüzü daha kötü bir hale getirebilir. Bu maskelerin içinde ki malzemeleri olabildiğince dikkatli inceleyin, sivilce maskelerinden uzak durun. Kendinizi programlayın yağlı yiyecek et,süt,zeytin yağlı yiyeceklerden kaçının. Yağlı yiyeceklerde örneğin; kuru,fasulye,nohut ve patlıcan gibi yiyeceklerin tabakta bıraktığı suyu tüketmek yerine tanelerini yemeye çalışın. Ayrıca tabakta oluşan yemeğin suyu yemekten daha fazla kalori yükler. Piyasada mevcut bir çok ilaç mevcut olsa da eğer ciddi sivilce probleminiz yoksa bu ilaçlardan olabildiğince uzak durun. Sivilceleriniz az ise hap kullanmak yerine jel kullanın. Kesinlikle kendiniz eczaneden alıp kullanmayın, mutlaka cilt hekiminize danışın.

Bu yazı 832 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak