Vajinal kanama ne zaman endişelendirmeli?

Vajinal kanama
Paylaş
 

Normal Vajinal kanama rahimden gelen periyodik kan akışıdır. Tıpta menorrhea ya da menstrüasyon olarak adlandırılan bu durum halk arasında regl, adet görmek, aybaşı gibi isimlerle bilinir. Peki regl zamanları dışında vajinal kanama ile karşılaşırsak ne yapmalıyız?

Standart regl periyodu dışında vajinal kanama ile karşılaşan kadınlar mutlaka bir doktora görünmeli. Başvurulan doktor şu 3 soruya yanıt arayacaktır:

  • Hasta hamile mi?
  • Kanamanın durumu (yoğunluğu, rengi, ne kadar zamandır sürdüğü vb.) nedir?
  • Hasta yumurtluyor mu?

Düzenli yumurtlama dönemleri yaşayan kadınlarda anormal kanama çoğunlukla aşırı kanama, sık kanama, düzensiz kanama ya da normalden az kanama şeklinde görülür. Düzensiz yumurtlamaya bağlı anormal vajinal kanamanın pek çok nedeni olabilir. Düzensiz menstrüal periyodlar yaşayan kadınların tiroid, göğüs ve pelvik organlar muayenesinden geçmesi gerekir. Düzensiz, anormal vajinal kanamanın tedavisi kanamanın nedenine göre değişir. Kanamanın ardında yatan neden tespit edildikten sonra, doktor tedavinin gerekip gerekmediğini ve ne şekilde tedavi uygulanacağını belirler.

Kanamanın ardında polikistik over sendromu, doğum kontrol haplarının yan etkisi ya da düzensiz kullanılmaları, enfeksiyon, pelvik organlarda inflamasyon, rahim ya da yumurtalık kanseri, rahimde kanser olmayan oluşumlar gibi pek çok neden olabilir. Eğer sürmekte olan bir gebelik varsa kanama gebelikle ilgili bir soruna da işaret edebilir. Bu nedenlerin bazıları hayati önemdedir, dolayısıyla anormal kanama durumunda derhal doktora başvurmanız önemlidir.

Ciddi olmayan kanamalar için evde uygulanabilecek doğal kürler

Çok ciddi seviyede olmayan rutin kanama ve sancı için evde uygulayabileceğiniz doğal kürler de bulunur. Günde 75 ml maydanoz suyu kadınlar için en iyi ilaçtır. Kişniş tohumu bulur ve maydanoz suyuna bunu da katarsanız etkisini arttırır. Çay gibi demleyeceğiniz 1 çorba kaşığı taze zencefil rendesi ya da kaynar suyla yumuşattığınız susam da kanamaya ve sancılara iyi gelecektir. Bunların yanı sıra bol papaya meyvesi tüketmek ve günlük 60 – 100 ml pancar suyu da kanamaya ve regl sancılarına karşı en etkili doğal reçetelerdir. Bu sebze ve meyvelerden hangisini daha çok seviyorsanız sadece onu tercih edebilir, dilerseniz hepsini kombinasyon halinde de uygulayabilirsiniz.

Bu yazı 713 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir