Titreme deyip geçmeyin

Paylaş
 

Elde görülen titreme, kimileri için doğal, kimileri için stres ve yorgunluğa bağlı olarak görülür ve çoğu zaman hafife alınır. Oysa ellerdeki titreme, sanıldığı kadar masum değil. Doktorlara göre ellerde görülen ve geçmeyen titreme, hastalıkların habercisi olabilir.

GÜNLÜK YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Daha çok titremenin ellerde görülen bir rahatsızlık olduğuna dikkat çeken Dr. Özemir, kimi insanlarda titremenin ileri boyuta ulaştığını, kişilerin ilk başlarda bu durumu pek önemsemediklerinden kaynaklı işin ciddileştiğini ve günlük yaşamdaki işlerin yapılamaz hale geldiğini dile getirdi.

Titremeyi, “vücudun bir kısmındaki kasların istemsiz olarak ritmik bir hareket” olarak tanımlayan Özemir,

Kişinin ellerdeki titremesi fark edilir düzeye gelince normal olmaktan çıktığını ve stres, yoğun çay ve kahve içmek, açlık, yorgunluk, ani sinirlenme gibi bazı durumların titremeyi fark edilir hale getirebildiğini vurguladı.

İLAÇLAR DA TİTREME YAPABİLİR

El titremelerinin kendi içerisinde farklı tipleri bulunduğunu belirten Özemir, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri sonucunda da ellerde titremenin oluşabileceğine değindi. Özemir konuya şu şekilde açıklık getirdi: “ Ellerde titremenin duruş ve harekete göre değişik tipleri vardır. Titreme istirahatta, hareket sırasında, yer çekimine karşı duruşta (eller öne uzatılmış halde) veya bir olaya özel olarak (örneğin; yazı yazma) ortaya çıkabilir. Ellerde titremenin şiddeti hafif olabileceği gibi yeme, içme, kişisel ihtiyaçlarını gidermede güçlük yapabilecek düzeyde çok şiddetli olabilir. Ellerde titreme sağlıklı kişilerde olabileceği gibi, nörolojik hastalıklara veya sistemik hastalıklarda (örn: guatr,diyabet vs.) ilaç yan etkisine bağlı da oluşabilir.”

ÇOĞU İYİ HUYLUDUR

“Ellerinde titreme tanısı ile hastanemize gelenlerin bir çoğunda esansiyel tremor olarak adlandırılan hastalık bulunmaktadır. Ancak bunları çoğu iyi huyludur diyen Özemir, bunun sebebinin bilinmediğini ancak sıklıkla ailesel geçişli olduğunu kaydetti.

PARKİNSON İLK SIRADA

El titremesi denilince akla ilk olarak Parkinson hastalığı geliyor. Ne zaman çevremizde elleri çok titreyen biri görsek, “ Acaba Parkinson mu” diye içimizden geçirmeden edemeyiz. Dr. Özemir de konuya aynı şekilde yaklaşarak, “Ellerde titreme yapan nörolojik hastalıkların içerisinde en çok bilineni “Parkinson” hastalığıdır” dedi. Parkinson hastalığının son derece ciddi bir hastalık olduğunun üzerinde duruldu.

ÖNE ÇIKAN DİĞER HASTALIKLAR

Ellerde görülen titremenin bir hastalığın habercisi ve işaretçisi olabildiğinin sık karşılaşılan bir durum olduğundan söz eden Özemir, bu hastalıkların da Parkinson gibi nörolojik hastalıklar olduğunu ifade etti. Özemir, “ Ellerde titremeye neden olan hastalıklar travmalar, beyin hasarları, beyin yıkımı gerçekleşen ve ilerleyen hastalıklardır. Vücutta sinir lifleri dağılmaktadır. Eğer bu siir lifleri hasarlanırsa omurilik hastalıkları tetiklenebilir. Ayrıca astımda kullanılan ilaçlar, amfetamin gibi ilaçlar da omurilik hastalarında titreme yaratabilir.” dedi.

TANI VE TEDAVİ SÜRECİ

Titremenin tedavisine başlanmadan önce bazı aşamalardan geçilmesi gerektiğini belirten Özemir, öncelikle titremenin tipi, karakteri, şiddeti ve dağılımının belirlenmesi gerektiğini belirtti. Bu aşamadan sonra ise titremeye neden olan sebeplere yönelik araştırma planlanarak tedavi sağlanabileceğini kaydeden Özemir, tanı sürecinde izlenilen yolu şu şekilde aktardı: “ Omurilik sistemine ve hastalıklarına aynı zamanda sinir sistemine dair tetkikler yapılabilir. Özel yöntemlerle titreme analizleri de mümkündür. Eğer bir titreme varsa bunun nedeni iyice araştırılıp saptanmalıdır ve ondan sonra tedavi yöntemi seçilmelidir.” dedi.

Bu yazı 809 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak