Siyah noktalar neden oluşur?

Siyah noktalar
Paylaş
 

Siyah noktalar zaman zaman çok sinir bozucu olabilir ve en yaygın görülen cilt problemlerindendir. Genellikle ciltteki gözenekler hormonal değişimler ya da başka sebeplerle yağ, kir ve ölü deriyle tıkandığında oluşurlar. Siyah noktaları kendi başınıza sıkmak, patlatmak, parmağınızla müdahale etmek yanlıştır. Bu gelecekte daha da fazla siyah nokta çıkmasına sebep olabilir.

Doğru yüz yıkama ürününü seçin

Salisilik asit ya da benzoyl peroksit içeren yüz yıkama ürünlerini tercih edin. Günde bir ya da iki kez gözenekleri açmak için ürünü uygulayın. Bu ürünleri siyah noktaların çıkmasını beklemeden önlem olarak uygulamalı, yüz temizliğini alışkanlık haline getirmelisiniz.

Farklı peeling ürünleri deneyin

Peeling yüzdeki gözenekleri açarak siyah noktaların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Bir uzmanı ziyaret edin

Bir dermatolog ya da lisanslı spa estetisyeni de siyah noktaları yok edebilir. Uzmanlar bu iş için özel ürün ve teçhizatlar kullanır. Bu tür profesyonel ürünleri kendi başınıza uygulamanız risklidir, cildinizi yaralayabilirsiniz. Bir uzmana danışmak en doğrusudur.

Bazı asitlerin kullanıldığı kimyasal peeling ya da Clear + Brilliant Lazer gibi tedaviler siyah noktaların yok edilmesinde kullanılabilmektedit. Bu yöntemler ayrıca cildinizi yeniler.

Siyah noktalara yol açan nedenleri ortadan kaldırın

Ağır kimyasal içeriklere sahip bazı cilt bakım ürünleri de bazen siyah noktalara neden olabilir. Makyaj malzemeleri, beslenme ve yaşam biçimi, hormonal değişiklikler de siyah noktalara yol açabilir. Cildimiz sağlığımızın aynasıdır. Diğer sağlık sorunlarınızı ortadan kaldırarak cilt sorunlarınızı da düzeltebilirsiniz.

Doğal reçeteler uygulayın

Siyah noktalar evde bazı doğal reçetelerle de yok edilebilir. Bu anlamda limon en etkili malzemelerden birisidir. Bir limonun suyunu sıkarak bu suyla ıslattığınız pamuklu çubuğu siyah noktalarınıza uygulayabilirsiniz. Limon suyuna bir limon için 1.5 çay kaşığı oranında toz şeker karıştırarak doğal bir peeling de elde edebilirsiniz. Bu peeling karışımını yüzünüze limonun kabuğu ile yedirerek uygulayabilirsiniz. Sadece limon suyunu her gün, peeling uygulamasını ise haftada bir kez yapabilirsiniz. Limon suyunu ya da peeling karışımını yüzünüzde iyice kuruduktan sonra soğuk suyla yıkayın.

Gül suyu ve sirke de siyah noktalara karşı iyi yüz temizleyicilerdir. Ciddi derecede problemli bir cildiniz varsa bunları uygulamadan önce dermatoloğa danışmayı unutmayın.

Bu yazı 654 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak