Sigarayı bırakacaklara ilk 10 gün için 10 tavsiye

Paylaş
 

Sigarayı bırakmak zorlu bir süreçtir. Yine de bu sürecin ilk günlerinde size faydası dokunacak basit öneriler var. Nikotin vücudu terk ederken yaşadığınız fiziksel ve zihinsel sıkıntıları bu tavsiyelerle aşabilirsiniz:

1. Yemek ve su

Sigara bağımlılığı çoğunlukla zihinsel bir şeydir. Ağzınızı bir şeylerle oyalamak bırakma sürecinde fayda sağlayabilir. Bol su içmek zaten sağlığınıza faydalıdır, suyu pipetle içmeniz dudağınızda sigaranın bıraktığı boşluğu doldurmakta psikolojik olarak işe yarayabilir. Kalorisi düşük sağlıklı atıştırmalıklarla da sigara isteğinizi bastırabilirsiniz.

2. Diş fırçalama

Bırakma sürecinde sık sık diş fırçalamak sigara isteğini bastırabilir. Hem de yeni, hoş kokulu nefesiniz size motivasyon sağlayacaktır.

3. Alkol almayın

Alkol sigara içme isteğinizi kamçılayacaktır. En azından sigarayı bırakma sürecinde alkolden uzak durun. Sigara bağımlılığından tamamen kurtulduğunuza emin olduğunuzda sağlığınızı olumsuz etkilemeyecek makul miktarlarda alkol alabilirsiniz.

4. Sigara içilmeyen alanlar

Sigara içilmesi yasak alanlarda vakit geçirin. Evinizde de böyle bir alan belirleyip canınız sigara istediğinde bu alana kaçın.

5. Nedenlerinizi sıralayın

Canınız sigara içmek istediğinde oturup sigarayı bırakmak için nedenlerinizi, sağlığınıza olan olumsuz etkilerini ve diğer nedenleri tek tek yazın.

6. Aktif olun

Sigarayı bırakma sürecinde fiziksel olarak aktif olun, egzersiz yapın. Spor yaptığınızda bedeniniz endorfinler salgılayarak stres ve anksiyeteyi azaltır.

7. Kendinizi meşgul tutun

Aklınızı sigaradan uzak tutmak için kendinizi oyalayın, hobilerinize eğilin ya da yeni hobiler edinin. Hatta belki kariyerinize daha fazla eğilmenin de zamanı gelmiştir.

8. Ciklet çiğneyin

Ağzınızı birşeylerle oyalamak sigara isteğinizi azaltmaya yardımcı olur. Ciklet çiğneyin, tatlandırıcılı diyet şekerlerden yiyin ya da yiyecek bir şey bulamazsanız bir saman çöpü, kürdan ya da kalem kenarı bile ağzınızı meşgul tutmak için işe yarar.

9. Daha az kafein

Kafein sizi agresif yapar. Bu da sigarayı bırakma sürecinde iyi bir şey değildir. Ayrıca kahve içmek ile sigara içmek genelde birarada yapılan eylemlerdir ve kahve sigara isteğinizi kamçılayabilir. Bir süre kahveden uzak durmanız yararınıza olacaktır.

10. Stresten uzak durun

Stresten uzak durun, ayrıca çevrenizdekiler size sigara ikram ettiğinde kibarca geri çevirmeyi ve sigara içme riski yaratabilecek yer ve durumlardan uzak durmayı öğrenin.

Umarız bu tavsiyeler sigarayı bırakmanıza yardımcı olur!

Bu yazı 1174 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak