Sıcaklar kalbin düşmanı

Paylaş
 

Hava sıcaklıklarının vücudu her yönü ile etkilediği yaz aylarında, özellikle de yaşlıların ve gençlerin dikkat etmesi gereken husus kalp krizi. Uzmanlar önemle, kalbinde rahatsızlık bulunanların sıcak havaya karşı önlem almaları konusuna dikkat çekiyor.

GENÇLERİ DAHA ÇOK ETKİLİYOR

Causes-Of-Hot-Flashes

Yapılan araştırmalar, gençlerde sıcak havalarda kalp krizi riskinin daha fazla olduğunu ortaya koydu. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, “Özellikle 35 yaş altında kalp krizi geçirenlerin temmuz-ağustos gibi çok sıcak havaların olduğu döneme rastladığı saptanmıştır” diyerek durumu örnekledi.

Gençlerin daha fazla efor harcamaları ve vücut ısılarının değişiklik göstermelerinin bu durumda büyük etkisi olduğuna dikkat çeken Akdemir, diğer kalp krizine neden olan sebepleri ise; sigara, şeker hastalığı, fazla kilo, yüksek tansiyon, irsî durumlar, aile faktörleri ve ileri yaş olarak sıraladı.

Magnezyumun sıcak havalarda terlemeyle birlikte en fazla tüketilen elektron olduğuna dikkat çeken Akdemir, “Magnezyum bilindiği gibi Kan pıhtılaşmasını önler,kalp ritmini düzene sokar.Günümüzde yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki; magnezyum eksikliği kalp damarlarında tıkanıklık olmasa dahi kalp krizi yaratabilir.Genç sporcularda kalp krizinin başlıca nedenidir. Öyle ki kalp krizi başladığında verilen magnezyumun kalp hasarını azalttığı ispatlanmıştır.Bu nedenle yazın magnezyumdan zengin besinleri tüketmek(yeşil sebzeler, fındık, badem, deniz ürünleri..) özellikle de magnezyumdan zengin maden suyunu günde en az bir adet tüketmek kalp krizinden korunmanın altın anahtarıdır” dedi.

HAREKETSİZLİKTEN KAÇININ

hrkt

Kalp Damar Cerrahisi Prof. Dr. Yavuz Beşoğul ise kalp krizi riskine karşı alınabilecek önlemler konusunda yaptığı açıklamada, özellikle de sıcak havalarda da olsa, egzersiz ve yürüyüşün ihmal edilmemesi gerektiğini çünkü hareketsizliğin de kalbin düşmanı olduğunu dile getirdi. Beşoğul, söz konusu egzersiz ve yürüyüşlerin ise kesinlikle sabahın erken saatlerinde ya da akşam serinde yapılması gerektiğini vurguladı.

Sıcak havalarda vücudun daha kolay şekilde su kaybı yaşadığını hatırlatan Beşoğul, bu nedenle bolca sıvı tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi. Beşoğul ayrıca, “Özellikle de risk altında olan önceden kalp krizi geçirmiş, kalp ameliyatı geçirmiş veya kalp damarlarında tıkanıklık tespit edilmiş olanlar daha da dikkatli olmak durumundadır” dedi.

Türk Kalp Vakfı doktorlarından Dr. Ahmet Sağbaş da yaz aylarında kalp rahatsızlıklarında önemli bilgiler aktardı. Göğüste kollarla, boyuna vurabilen baskı şeklinde göğüs ağrısı, terleme, nefes darlığı, çarpıntı ve baygınlık hissi gibi belirtiler kalp krizinin habercisi olabileceğine dikkat çeken Sağbaş, böyle bir durumla karşılaşıldığında vakit kaybetmeden bir hastaneye başvurulmasını önerdi.

SICAK SİGARANIN ZARARINI KATLIYOR

sgry

Tüm vücudun birçok hastalığa karşı bir numaralı tetikleyicisi olan sigara, yaz aylarındaki kalp krizi riskini de arttırıyor. Çünkü sigara, sıcak havalarda etkisini daha fazla gösteriyor. Uzmanlara göre, kalp krizini meydaba getiren önemli faktörlerin başında yer alan damar tıkanıklığının nedeni olan sigaranın, sıcaklarda damarlarda kan pıhtılaşmasını arttırdığını vurguluyor.

Kalp krizini tetikleyen bir diğer sebebi de besin zehirlenmesi olduğuna dikkat çeken uzmanlar, sıcak havada alanın ilaçların dozunun da iyi ayarlanması öneriyor. Çünkü tansiyonda vücutta su kaybı nedeni ile fazla ilaç alındığında insanların susama refleksi de bozulur. Yeteri kadar sıvı alamadığı için vücut sıvıya ihtiyaç duyacaktır.

KLİMAYA DİKKAT

klmy

Sıcak havaların vazgeçilmezleri arasından yer alan klimalar, bilinçsiz ve dikkatsiz kullanıldığında sağlığa olumsuz etkiler yapabiliyor. Bazı insanlar aşırı sıcaklarda ve yoğun terlemelerde klimanın karşısına geçerek soğumaya ve serinlemeye çalışır. Oysa klimanın soğuğu ile vücut ısısındaki aşırı sıcaklığın çarpışması kalpte de geri dönüşü olmayacak sorunlara neden olabilir. Sıcaklıklar arasındaki ani geçişler ve değişimler kalp ve damarlarda genleşme ve sertleşmeyi hızla gerçekleştirir. Bu da kalp ritmi ve tansiyona etki eder. Yükü artan kalp, yorgun düşeceğinden, sıcaktan klimanın etkisi ile soğuyan bir alana ani geçişler, kalp spazmına yol açarak kalp krizi tehlikesini ciddi oranda yükseltmektedir.

Bu yazı 667 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak