Seyahat sağlık sigortası: gerçekten ihtiyaç var mı?

Seyahat sağlık sigortası
Paylaş
 

Seyahat sağlık sigortası

Yaz ayları yaklaşıyor ve yurt dışına tatile gitmeye hazırlananlar var. Avrupa ülkelerine vize alırken istenen seyahat sağlık sigortası bazıları için ekstra bir külfet gibi geliyor ancak bu sigorta vize için bir formalite olmasının ötesinde, bazı durumlarda tatilinizin kabusa dönüşmesini de önleyebilir.

Schengen ülkelerini ziyaret edecek herkes için seyahat sağlık sigortası yaptırmak mecburi. Poliçenin en az 30 bin Euro (ya da o anki kura göre TL olarak) teminatlı olması ve her türlü tıbbi tedavi masrafı ve hastane ücretlerini karşılaması isteniyor. Yaptıracağınız sigortanın diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerde de geçerli olması gerekir ve vizenizin izin verdiği ziyaret süresinin tamamını kapsamalıdır. Örneğin vizenizin kalış süresi 90 gün ise sağlık sigortanız bu sürenin tamamında geçerliliğini korumalıdır.

Transit vize ve yerleşim vizeleri için seyahat sigortası istenmeyebilir ancak turistik vize ya da öğrenci vizesi, ticari vize gibi vize tiplerinden birine başvuruyorsanız sağlık sigortası yaptırmak vize alabilmek için şart koşuluyor. Seyahat sağlık sigortası, ülkeyi ziyaret edecek kişinin ziyareti ve seyahati esnasında meydana gelebilecek sağlık sorunları, kazalar ve sakatlanmaların yaratacağı masrafları seyahat süresince kapsamı içerisine alır.

Seyahat sağlık sigortanız acil durumlarda ayakta tedavi masraflarınızı karşılamalı, hastanede yatış masraflarını, örneğin burada geçireceği operasyon ve başka tedavileri, sigorta yaptıran kişinin tıbbi nedenlerle bir yerden bir yere taşınmasını, ölüm halinde cenazesinin kendi ülkesine ya da cenaze işlemlerinin yapılacağı başka bir yere nakledilmesinden ve defnedilmesinden doğacak masrafları da kapsamalıdır. Aksini belirtmediğiniz sürece seyahat sağlık sigortanız gittiğiniz ülkenin yetkili makamlarınca şart koşulan asgari gereklilikleri kapsar, isterseniz sigortanıza başka bazı özellikler ekletebilirsiniz. Başka tıbbi ihtiyaçlarınız varsa bunları da poliçenize ekletmeniz yerinde olacaktır.

Sorun yaşamamak açısından, seyahat sağlık sigortanızın belgelerinin hem Türkçe hem de İngilizce ya da gideceğiniz ülkenin dilinde hazırlanmış olmasına dikkat edin. Vize başvurunuz esnasında ve vizeniz kabul edildiği taktirde sınırdan girişte sigorta belgelerinizi göstermeniz talep edilebilir, poliçenizi yanında bulundurmanız iyi olacaktır.

Seyahatlerde hesapta olmayan sağlık sorunları yaşayabileceğiniz gibi beklenmedik kazalar ve sakatlanmalar da yaşayabilirsiniz. Örneğin tatillerde macera sporları sıklıkla yapılır, bunlar tehlike yaratabilir. Tatilinizin tadının kaçmaması için seyahat sağlık sigortasını yasal bir mecburiyet olmadığı koşullarda dahi ihmal etmemeniz sizin yararınıza olacaktır.

 

Bu yazı 719 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak