Kepek sorunu için daha etkili çözümler geliyor

Kepek sorunu çözümler
Paylaş
 

Kepek sorunu için çözüm önerileri

Kaşıntılı bir cilt, saçınızdan dökülen kepek parçaları, toplum içinde rahatsızlık duymak; hiç şüphesiz kepek gerçek bir baş belasıdır. Bu baş belasından kolayca kurtulabilmek hoş olmaz mıydı?

Bilim insanları kepeğe neden olan Malassezia globosa adlı mantar türünü besleyen bir enzim keşfettiler. Bu keşifle birlikte yeni ve daha etkin kepek tedavilerinin çıkması umuluyor. Bu enzimi bloke eden kepek şampuanlarının yolda olduğu söyleniyor.

Kepeğe ne yol açar?

Vücudumuzun her yerindeki deri gibi kafa derimizde de cilt hücreleri sürekli ölür ve yerlerine yenileri gelir. Bu oldukça ölü deriler kalkar ve yeni deri yüzeye çıkar. Bu ölü deriler pullar halinde başımızdan dökülür ancak bu normalde gözle görülmeyen bir düzeyde gerçekleşen bir süreçtir. Malassezia globosa adı verilen mantar cildin doğal bir parçasıdır ve cilt tarafından üretilen yağ tabakası üzerinde yaşar. Bazı insanlarda bu mantara karşı alerjik bir reaksiyon oluşur bu da ciltte daha fazla hücrenin ölmesine yani daha fazla ölü derinin saçınızdan omuzlarınıza dökülmesine yol açar.

Bu mantar türü kepeğin tek sebebi değildir. Bazı durumlarda kepek cilt kuruluğundan da kaynaklanabilir. Aynı zamanda psoriasis, egzama ya da seboreik dermatit gibi kronik durumlar ve bazı şampuan ya da saç bakım ürünlerine karşı alerjik reaksiyonlar da kepeğe neden olur. Kepek sorunu olmayan kişilerde ciltteki ölü hücre dökme süreci 30 gündür ama kepek sorunu olan kişilerde bu süre 7 güne hatta daha kısa sürelere kadar düşebilir.

Kepekle mücadelede yeni dönem

Zinc pyrithione, selenium sulfide, ketoconazole gibi antifungal maddeler içeren kepek karşıtı şampuanlar şu an piyasaya hakimdir. Ancak son araştırmalar ortaya koymuştur ki sulfonamidler adı verilen bir antibiyotik kategorisi mantar oluşumunu besleyen enzimi önlemekte şu an kullanılan maddelerden daha etkili. Bu buluşun kepek tedavisinde yeni bir çığır açması bekleniyor.

Piyasada kömür katranı ve salisilik asit içeren kepek karşıtı ürünler de vardır. Bu ürünler de hafta içerisinde çok kez kullanıldıklarında etkili olabilmektedirler. Aynı zamanda soğuk havanın cildi kurutması da kepeği tetikler, kış mevsiminde cilt bakımı ve saç bakımı daha fazla önemsenmelidir. Yaşam tarzınızdaki değişimler ve stres de tetikleyici bir unsurdur. Eğer her şeyi denemenize rağmen kepek sorununuzu çözemiyorsanız bir dermatologa görünebilirsiniz.

Bu yazı 747 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak