Kalp sağlığını korumak için 6 öneri

Kalp sağlığını korumak
Paylaş
 

Kalp sağlığını korumak için neler yapmalıyız? Günümüzde her üç yetişkinden birisinde kardiyovasküler hastalıklardan birisi görülmektedir. Öte yandan, kalp hastalıklarının ve kalp krizlerinin %80’i önlenebilir niteliktedir. İşlenmiş gıdalar, teknolojiye bağımlı hareketsiz yaşamlar obeziteyi ve buna bağlı kalp hastalıklarını neredeyse salgın haline getirmiş olsa da kendimizi bu hastalıklardan korumak mümkündür.

Sizin için kalp sağlığınızı koruyacak 6 öneriyi biraraya getirdik. Bu öneriler daha sağlıklı bir yaşam için başlangıç noktanız olabilir.

Aktif bir yaşam biçimi seçin

Spor salonuna yazılmak ya da maraton koşmak zorunda değilsiniz. Asansör yerine merdivenleri kullanmak, arabanızı uzak bir yere park edip biraz yürümek ya da öğlen tatillerini yürüyüş yapmak için değerlendirmek gibi ufak adımlarla başlayarak daha aktif bir yaşam tarzı oluşturabilirsiniz. Zaman içerisinde her akşam 20 dakika yürüyüş yapmayı alışkanlık edinebilirseniz çok faydasını göreceksiniz. Sağlığınız uygunsa bunu haftada toplam 75 dakikalık yoğun egzersiz ile destekleyebilirsiniz.

Kolesterolünüzü kontrol edin

İki tip kolesterol vardır: iyi huylu (HDL) ve kötü huylu (LDL). Yüksek seviyede kötü kolesterol kalp damarlarınızı tıkayabilir, bu da kalp krizine yol açabilir. Doymuş yağ içeren gıdaları, kırmızı eti, yağlı süt ürünlerini daha az tüketip bitkisel yağ, taze sebze ve meyve, tam tahıllar, işlenmemiş gıdalar tercih ederseniz damarlarınızı da temiz tutmuş olursunuz. Doktorunuza başvurarak kolesterol seviyenizi ölçtürün ve gerekiyorsa diyetin yanı sıra ilaç kullanın.

Kan basıncınızı (tansiyon) kontrol altında tutun

Yüksek tansiyon çoğu zaman semptom göstermez, bu yüzden de “sessiz katil” olarak adlandırılır. Kan basıncınızı sağlıklı bir seviyede tutmak için düzenli ölçüm yaparak takip edin, tuz ve alkolün bulunmadığı ya da kısıtlandığı, kan basıncını yükseltmeyen bir beslenme biçimine geçin. Gerekiyorsa tansiyonunuzu kontrol altına alacak ilaçlarda doktor tarafından reçete edilebilir,Kalp sağlığını korumak için düzenli olarak ilaçlarınızı kullanın.

Kilo verin

Fazla kilo kalbinize ciddi zararlar verebilir. Özellikle göbek çevresinde yağlanma yüksek tansiyon, diyabet ve kalp krizi riskinin habercisidir. Vereceğiniz her bir kilo kalp sağlığınızı daha iyiye götürmek için fayda sağlayacaktır.

Kan şekerinizi kontrol altında tutun

Diyabet kalp krizi ve felç riskinizi üç katı arttırır. Kandaki şeker seviyenizi kontrol altında tutmak özellikle kalp ve böbrek sağlığınız için önemlidir. Tedavi edilmeyen diyabet körlüğe, sinirlerde hassasiyet kaybına ve pek çok başka sağlık sorununa yol açabilir. Egzersiz, diyet, düzenli doktor kontrolü ve ilaç kullanımı ile şeker hastalığı kontrol altında tutulabilir.

Sigarayı bırakın

Sigarayı bırakmak sadece kalp krizi değil kanser ve akciğer hastalıkları riskinizi de düşürür. Sigarayı bırakmanın etkileri hızlıca görülür. Birkaç yıl içerisinde sağlığınızı daha önce hiç sigara içmemiş kişilerle aynı noktaya getirebilirsiniz.

Bu yazı 9377 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak