Kalp krizi yaşı giderek düşüyor

Kalp krizi yaşı giderek düşüyor
Paylaş
 

Kalp krizi yaşı giderek düşüyor

Yeni bir çalışmanın verilerine göre, son yıllarda kalp krizi geçiren hastaların yaşı giderek düşerken kiloları da giderek yükseliyor.

Kalp krizi geçiren hastalar arasında sigara içenlerin, yüksek tansiyon ve diyabet hastalarının oranı yüksek. Bütün bunlar kalp krizinin önlenebilir sebepleri arasında sayılıyor.

Tıp profesyonelleri kalp hastalıklarının tedavisinde büyük gelişme sağlandığını ancak bu hastalıkların önlenmesinde henüz kat edilmesi gereken uzun bir yol olduğunu belirtiyorlar. Kalp krizi riskinin azaltılması için hastaların ya da risk taşıyanların kilo kaybı, sağlıklı diyet ve fiziksel aktiviteyi içeren yaşam tarzına alıştırılması gerekiyor.

Yapılan çalışmada araştırmacılar 1995 – 2014 yılları arasında kalp krizi geçiren 3900’dan fazla hastanın verilerini değerlendirdi. Çalışma için özellikle STEMI adı verilen kalbin ana damarının tıkanması sonucu kriz geçiren hastalar seçildi. STEMI en ölümcül kalp krizi şekli sayılıyor ve ölüm ya da sakat kalma riski nedeniyle bu tip krizlere anında müdahale edilmesi gerekiyor.

Çalışmada kalp krizi geçiren hastaların yaş ortalamasının 64’ten 60’a indiği, obez hastaların oranının ise %31’den %40’a çıktığı saptandı. Diyabet hastalarının oranı %24’ten %31’e çıkarken tansiyon hastalarının oranı ise %55’ten %77 gibi çok yüksek bir orana çıktı. Kalp krizi geçiren hastalar arasında sigara içenlerin oranının ise %28’den %46’ya çıktığı saptandı. Üç ya da daha fazla risk faktörü taşıyan hastaların oranı %85 olarak tespit edildi.

Bu tip kalp krizlerine yol açan risk faktörlerinin pek çoğu yaşam tarzına bağlı ve sigarayı bırakarak ya da diyet yaparak bertaraf edilebilir faktörler. Araştırmaya göre kalp sağlığının kontrole alan hastaların yaşam tarzlarını değiştirerek kalp krizini önleyebileceği bir kez daha kanıtlanmış oldu. Doktorlar sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmek için kalp damar hastalıklarına yakalanana kadar beklememek gerektiğini özellikle vurguluyorlar.

New York North Shore Üniversitesi’nden Şef Kardiyolog Dr. Rajiv Jauhar, son yıllarda kalp hastalıklarının tedavisinde büyük aşama kaydedilse de hala en önemli noktanın bu hastalıkları önlemek olduğunu ifade ediyor. Jauhar, yüksek tansiyon, sigara kullanımı ve diyabet gibi değiştirilebilir risk faktörlerinin üzerine daha agresif biçimde gidilmesi gerektiğini söylüyor ve “Doktorlar hastaları ile bu risk faktörleri hakkında daha fazla iletişim kurmalı” diyor.

Sonuç olarak Kalp krizi Düzenli sağlıklı beslenerek Sigara alkolü bırakarak günde azda olsa spor yaparak riskleri azaltabilirsiniz

Kalp krizi yaşı giderek  düşüyor makalemiz hakkında ne düşünüyorsunuz ? yorumlarınızı bekliyoruz Kalp krizi yaşı giderek düşüyor

Bu yazı 724 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak