Felç riski yüksek hastalar kan sulandırıcı içmiyor

Paylaş
 

Felç riski yüksek hastalar kan sulandırıcıları içmiyor

ABD’de yapılan bir araştırmada, felç riskine sahip kalp ritmi düzensizliği hastalarının bu komplikasyonu önleyebilecek kan sulandırıcı ilaçları içmeyi aksattıkları ya da hiç içmedikleri ortaya çıktı.

Araştırmacılar çalışmayı 430 bin atrial fibrilasyon hastasının verileri ile oluşturdu. Kalp ritmi düzensizliği görülen bu hastalarda felç riski yüksek ve hastalar kronik yorgunluk yaşıyor.

Çalışmada atrial fibrilasyon hastalarının yarısından fazlasının kan sulandırıcı ilaçlar almadıkları tespit edildi. Bu hastalardaki felç vakaları beyne giden bir damar kan pıhtısı ile tıkandığında oluşuyor. Kan sulandırıcılar pıhtıların oluşmasını ya da mevcut pıhtıların büyümesini engelliyor.

San Diego Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr. Jonathan Hsu açıklamasında atrial fibrilasyon hastalarında kan sulandırıcı tedavisinin eksik kaldığını belirterek “Çalışmamız bir uyarı niteliğinde. Doktorlar ve hastalar felç riski hakkında daha dikkatli olmalı ve kan sulandırıcı ilaçların alımı aksatılmamalı” dedi.

Atrial fibrilasyonda, kalbin üst odacıklarındaki elektriksel vurular karmaşık şekilde gerçekleşiyor ve atrial duvarlar kanın alt odacıklara taşınmasında normal şekilde kasılmak yerine titreşiyor. Bu da pıhtıların oluşumuna yol açıyor ve felç riskini 7 kat arttırıyor.

Kaç atrial fibrilasyon hastasının gerekli kan sulandırıcıları aldıklarını tespit etmek için Hsu ve arkadaşları 2008 – 2012 yılları arasındaki reçete kayıtlarını inceledi. Hastaların yaş ortalamasının 71 olduğu ve %56’sının erkek hastalardan oluştuğu tespit edildi. Kan sulandırıcıları düzenli olarak kullananların oranı %45 olarak açıklandı. %31’in ise yine kan pıhtılaşmasını önleyebilen aspirin kullandıkları anlaşıldı. Her 4 hastadan 1’inin hiç kan sulandırıcı içmediği tespit edildi.

Kan sulandırıcıların az kullanılmasındaki etkenlerden birisinin bu ilaçların yan etkileri olduğu düşünülüyor. Kan sulandırıcı ilaçların uzun süre kullanımı aşırı kanama riskini yükseltiyor, ayrıca hastanın doğru dozu aldığının anlaşılması için düzenli laboratuar testleri ve kontroller gerekiyor. Yüksek tansiyon, kanser, böbrek problemleri ya da alkolizm gibi kanama riski yüksek hastalıkları olanlar da kan sulandırıcı kullanamıyor.

Kan sulandırıcılar yan etkilerine rağmen hayati önem taşıyor. Bu ilaçlar atrial fibrilasyon hastalarında inme riskini %80 düşürüyor. Bu yüzden kalp ritmi düzensizliği görülen hastaların mutlaka doktorları ile kan sulandırıcı tedavisini görüşmeleri tavsiye ediliyor.
Felç riski yüksek hastalar

Bu yazı 888 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak