Elma sirkesiyle şifa bulmak için her gün kullanın

Elma sirkesiyle şifa bulmak için her gün kullanın
Paylaş
 

Elma sirkesiyle şifa bulmak

Elma sirkesinin çok faydalı olduğunu duydunuz ama kullanmaya nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Bu yazımızda sizleri bu konuda biraz aydınlatmaya çalışacağız. Elma sirkesi ev temizliği, cilt bakımı gibi çok çeşitli alanlarda kullanılabildiği gibi vücudumuza da çok sayıda faydaları olan bir malzemedir.

  1. Sindirimi kolaylaştırır

Yemeklerden 15 dakika önce büyük bir bardak su içerisine katarak içeceğiniz elma sirkesi sindirimi kolaylaştırır, yemeğin vereceği şişkinliği giderir. Faydasını daha iyi görebilmek için pastörize edilmemiş “sirke anası” hala içinde olan doğal elma sirkesi kullanın.

2. Mide yanmasına, kabızlığa, gaza karşı elma sirkesi

Elmadaki pektin lifleri filtre edilmemiş elma sirkesinin içinde de bulunur. Bu lifler bütün sindirim ve boşaltım sistemini rahatlatır. Kabızlığa karşı da elma sirkesi kullanılabilir. Eğer mide ülseriniz varsa sirkeyi bol suyla karıştırdığınızdan emin olun.

3. Bağırsak florasını onarır

Antibakteriyal, antifungal (mantar öldürücü) ve antimikrobiyal özelliklere sahip elma sirkesi bağırsaklarınızdan zararlı organizmaları temizlerken faydalı bakterilerin yaşayacağı uygun ortamı hazırlar ve çoğalmalarını sağlar. Bağırsaktaki faydalı bakteriler insan sağlığı için çok önemlidir.

4. Kan şekerinizi düzenler

Elma sirkesindeki asetik asit karbonhidratların kana karışmasını yavaşlatır, bu da kan şekeri seviyelerini düzenler ve diyabet hastaları için faydalıdır. Elma sirkesinin antiglisemik etkisi pek çok bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır. Elma sirkesinin acarbose ya da metformin gibi diyabet ilaçlarında kullanılan maddeler ile benzer etki yarattığı saptanmıştır.

5. Yüksek tansiyonu düşürür

Elma sirkesi vücutta kan damarlarını rahatlatan nitrik oksit maddesinin seviyesini yükseltir, bu da tüm kardiyovasküler sisteme faydalıdır ve zamanla kan basıncını düşürür.

6. Detoks etkisi

Filtre edilmemiş, organik elma sirkesinin suyla birlikte içilmesi karaciğeri temizler ve detoks etkisi yapar.

7. Kilo vermeye yardımcı olur

Elma sirkesindeki asetik asitin ve pektin içeriğinin vücudun yağı emme ve yakma şeklinde olumlu değişik yarattığı ve kilo vermeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Her yemekten önce 1 büyük bardak suya 1 çorba kaşığı elma sirkesi içmek kilo vermeye yardımcı olur.

8. Ağız kokusunu giderir

Elma sirkesindeki asetik asit ve malik asit maddeleri ağız içindeki bakterileri öldürerek ağız kokusunu ortadan kaldırır. Bir bardağın 3’te 1’i kadar suya 1 çorba kaşığı elma sirkesi karıştırarak bu karışımla gargara yapabilirsiniz.
Elma sirkesiyle şifa bulmak için günlük hayatta kullanın 🙂 bi dahaki makalede görüşmek üzere

Bu yazı 737 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak