DİŞ ESTETİĞİ: Laminate Veneer Tedavisi

laminate veneer
Paylaş
 

Güzel bir gülüşe sahip olmak, öz güvenimizi artırır ve bizi mutlu eder dolayısıyla dişlerimiz; Şekil, renk ve boyut açısından memnun edici, eksiksiz bir diş dizisi görüntüsüne sahip olmalıdır. Güzel bir gülüşe sahip olmak istiyorsak, Laminate Veneer tedavisi bizim için doğru karar olacaktır.

Renklenmiş, kırılmış, itici ya da hafif dizilim bozukluğu gösteren dişlerin restarasyonunda, dişten minimal bir aşındırma yapılan bir yöntem olarak Laminate Veneer restarasyon tedavisi kullanılmaktadır.

1930’lu yıllarda film oyuncularının dişlerinin daha estetik olması amacıyla ihtiyaç duyulan, dişler üzerine geçici olarak yapıştırılan plastik ya da seramik tabakalar (yaprak porselen kaplama) Lamitane Veneerin ilk temelini oluşturur.

Estetik diş hekimliği denilince akla ilk gelen uygulamalardan biri olan Laminate Veneer uygulaması, günümüzde yaygın olarak kullanılan ve hastalar tarafından oldukça talep gören bir tedavidir. Laminate Veener, genel olarak, kusurlu veya renklenmiş dişlerin estetik görünümlerini ve rengini düzeltmek amacıyla planlanarak, asitleme tekniği ile dişlerin hafif kısaltılması yapılan bir tekniktir. Sağlam kompozit yardımıyla dişler üzerine seramik ve ya yaprak şekilde protezler yapıştırılarak uygulanır.

Bugün kliniklerde sürekli olarak uygulanan iki laminate veener yapım tekniği vardır. Direk kompozit ve seramik laminate veneer olarak uygulanırlar.

Laminate tedavisinden kimler yararlanabilir?

Gülüşünü değiştirmek, düzgün bir gülüşe ve beyaz dişlere sahip olmak isteyen insanlar yararlanabilir.

Bununla birlikte;

 • Beyazlatma tekniğiyle yeterli sonuç alınamayan ileri derecedeki antibiyotik(tetraksilin) ve çocuk yaşta yüksek miktarda flor alımına bağlı diş renklenmelerinde,
 • Ön dişler arası ayrılmış mesafelerin kapatılmasında,
 • Kırık ve aşınmış dişlerin düzeltilmesi ve yenilenmesinde
 • Hafif ön diş çarpıklıkları tedavisinde ortudontik tedaviye alternatif olarak, rengi ve yapısı diş düzeni bozulmuş ön diş dolguları varlığında,
 • Diş eti çekilmeleri sebebiyle oluşmuş estetik bozuklukların giderilmesinde,
 • Diş boylarının uzatılmasında,

Laminate Vener en uygun tedavi alternatifi olarak gösterilir.

Laminate Veener tedavisine engel olabilecek durumlar nelerdir?

 • Aşırı diş çarpıklıkları, çene kapanış bozuklukları, ağır ortodontik bozukluklar,
 • Küçüklük yaşlarda alışılmış kalem yeme, tırnak yeme gibi alışkanlıklar;
 • Bruksizm(diş sıkma gıcırdatma alışkanlığı),
 • İleri derece diş eti tahribatları,
 • Süt dişleri ve daimi dişler,

Bu tedavi için uygun olup olmadığınızın kesin kararını muayeneden sonra diş hekimleri verecektir unutmayın.

Porselen Laminate veneer tedavisinin dezavantajları var mıdır?

 • Evet, pahalı bir seçenektir
 • Kırılması durumunda onarımı çoğu zaman mümkün değildir.
 • Tedavi sırasında ki seçilen renk bir daha değiştirilemez.
 • Her yönden donanımlı ve titiz çalışan ortamlarda yaptırılması gerekmektedir.

Laminate veneer tedavisinin uygulanması için dişler ne kadar aşındırılır?

Bilinen eski diş kaplamalarının aksine dişin sadece ön yüzeyinde yapılacak 0,5mm’lik bir aşındırma laminate veneer tedavisi için yeterlidir.

Laminate veneer tedavisi sırasında ağrı ve acı hissedilir mi?

Tedavi sırasında acı ya da ağrı hissetmezsiniz. Tedaviye başlamadan önce diş hekiminiz dişlerinizi uyuşturarak tedaviye başlar. Dolayısıyla tedavi sırasında hissedeceğiniz acı dolgu yaptırdığınızdaki acıdan farklı değildir. Fakat tedaviden sonraki bir hafta boyunca ağrı hissetmeniz doğaldır. Bu ağrılarda zaman için de yok olacaktır.

Tedaviden sonra dişlerim kahve, çay ve sigara gibi renk veren maddelerden etkilenip renk değiştirirler mi?
Laminate veneerlar; kahve, çay ve sigara gibi dişlerde renkleşmeye neden olan maddelerden etkilenmez. Diş yüzeylerinin pürüzsüz olması renkleşme oluşumunu engeller ve uzun yıllar boyunca bembeyaz dişlere sahip olursunuz.

Laminate veneerlar kırılırlar mı?

Takma tırnak kalınlığında cok ince porselenlerdir. Dişe yapışmadan önce çok kırılgan olan bu protezlerin, dişe yapıştırılırken kullanılan meteryaller sayesinde dişten ayrılması ve kırılması çok zordur.

Bu tedavi yöntemiyle dişlerdeki çarpıklıklar giderilebilir mi?

Dişlerdeki bu yapı bozukluklarının giderilmesinde ortodonti veya laminate veneer tedavisinden yararlanılabilir. Rahatsız olan diş tellerini takmak istemeyen, zaman konusunda aceleci davranan kısa sürede güzel dişlere sahip olmak isteyen kişiler tedavi yöntemini seçmektedir. Ancak bu tedavinin size uygun olup olmadığını muayeneden sonra diş hekiminiz karar verecektir. Tedaviye karar vermeden önce diş hekiminize muayene olun.

Laminate veneer tedavisi yapılan dişte çürüme olursa ne olur?

Laminate veneer uygulaması yapılan bir dişinizde oluşabilecek bir çürüğe normal dişimize yapılacak herhangi bir dolgu işlemi de rahatlıkla yapılabilir.

Bu yazı 798 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak